Podziękowania za uczestnictwo w Dniu Otwartym

Dziękujemy serdecznie Państwu za udział w dniu otwartym poradni W szczególności pragniemy podziękować ekspertom, którzy swoim fachowym wsparciem uświetnili Dzień Otwarty w Poradni: Pani Ewie Mikołajczyk-Błasiak –  lekarzowi psychiatrze dzieci i młodzieży Pani dr Katarzynie Nowak – psychoterapeucie, wykładowcy UR Panu Patrykowi Żyszczyńskiemu – dietetykowi Pani Beacie Karpecie – specjaliście od aktywności fizycznej Pracownikom Biblioteki…

Read more

Zaproszenie na Dzień Otwarty w Poradni

Szanowni Państwo  Dyrekcja i Pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 zapraszają serdecznie do uczestnictwa w Dniu Otwartym poradni. Zapraszamy 23 listopada (sobota) w godzinach od 9:00 do 13:00 Dzień Otwarty poświęcony będzie zagadnieniu Wspieranie dobrostanu dzieci i młodzieży – Sztuka dobrego życia W tym dniu czekamy  na Państwa z wieloma ciekawymi wydarzeniami, spotkaniami, poradami  i konsultacjami…

Read more

OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY

Drodzy Państwo OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 i jej pracownicy –  bierze czynny udział w.w. kampanii. Kampania Dzieciństwo bez Przemocy ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które trwać będą od 8 października do 19 listopada 2024 roku.

Read more

Labirynty edukacji przedszkolnej. Konferencja

Ogólnopolska konferencja na temat Labirynty edukacji przedszkolnej została zorganizowana 14 marca 2024 roku w Radomiu. W sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu spotkało się ponad 200 uczestników. Wykłady wygłosili między innymi; prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, dr Zuzanna Jastrzębska-Krajewska, dr Monika Baryła-Matejczuk i dr Jan Amos Jelinek. A także Nasze koleżanki z poradni: Pani mgr Anna…

Read more

23 luty Światowy Dzień Walki z Depresją

Dzień 23 luty to Światowy i Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją Depresja jest zaburzeniem nastroju (zgodnie z obowiązującą Międzynarodową Klasyfikacją Chorób ICD-11). Charakteryzuje się przede wszystkim długotrwałym obniżeniem nastroju. U dzieci i nastolatków może przejawiać się także drażliwością (tzw. dysforią), nasileniem zachowań agresywnych, destrukcyjnych, autodestrukcyjnych (np. samookaleczania) i buntowniczych. Obok zaburzeń nastroju u takich uczniów rozpoznać np. zaburzenia zachowania lub nadpobudliwość psychoruchową.…

Read more

Konferencja POCZUCIE PŁCI PSYCHOLOGICZNEJ UCZNIÓW W OKRESIE ADOLESCENCJI

Szanowni Państwo W dniu 13 lutego 2024 roku w VII L.O. im K. Baczyńskiego odbyła się konferencja podsumowująca badania młodzieży ze szkół ponadpodstawowych z terenu miasta Radomia. Tematem badań było POCZUCIE PŁCI PSYCHOLOGICZNEJ UCZNIÓW W OKRESIE ADOLESCENCJI Projekt ten wpisuje się w szereg działań dotyczących obszaru: – misji i strategii rozwoju Uniwersytetu Radomskiego im. K.…

Read more

Współpraca dyrektorów poradni psychologiczno-pedagogicznych

W dniu 11.12.2023 r. odbyło się spotkanie sieci współpracy dyrektorów poradni psychologiczno – pedagogicznych, na które zaprosiła i które poprowadziła Pani Grażyna Czyżewska – Starszy wizytator MKO – Delegatura w Radomiu. Spotkanie odbyło się w nowoczesnej siedzibie PP-P nr 2 w Radomiu przy ulicy Kujawskiej. Załączony filmik wykonany przez naszą Koleżankę Panią Izabelę Kosior –…

Read more

Dziękujemy za udział w Dniu Otwartym !!!

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w Dniu Otwartym Poradni 02.12.2023 r. W ten zimowy przepiękny dzień odwiedziły Nas dzieci, ich rodzice, nauczyciele i gość specjalny – Mikołaj ! Wszyscy bardzo dobrze się bawili. Z wielką ochotą brali udział w warsztatach Arteterapii, grach i zabawach przygotowanych przez pracowników poradni i  Mikołaja. Dużym zainteresowaniem cieszył się bardzo…

Read more

Dziękujemy z całego serca Darczyńcom i Przyjaciołom Poradni

Dziękujemy !!! Drodzy Przyjaciele bez Waszych ogromnych serc i szczodrości nie udałoby się w tak wspaniały sposób wyremontować wnętrza budynku poradni na ul. Głównej 3 Wielkie podziękowania składamy Pani Prezydent Katarzynie Kalinowskiej, dzięki której wsparciu, śmiało mogliśmy się ubiegać o sfinansowanie wielkiego projektu, jakim była wymiana instalacji elektrycznej w całym budynku poradni. Przychylność Pana Eugeniusza…

Read more

ZAPRASZAMY ZNÓW NA GŁÓWNĄ 3

Szanowni Państwo Dziękujemy za wyrozumiałość i  cierpliwość Jeszcze trochę pracy przed Nami Ale od września zapraszamy do dotychczasowej siedziby poradni w budynku przy ul. Głównej 3 Punkt Konsultacyjny jest czynny w: Poniedziałki od 9:00 do 17:00 Środy od 8:00 do 12:00 Piątki od 8:00 do 12:00 Prosimy o kontakt telefoniczny tylko pod numerem kom. 512050930

Read more

Od 14.07.23 wyłączenie z dostępności budynku poradni przy ul. Głównej 3

SZANOWNI PAŃSTWO  W związku z prowadzeniem zaawansowanych prac remontowych  w budynku Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 w Radomiu Informujemy o wyłączeniu z dostępności dla Państwa, od dnia 14 lipca 2023 roku,  budynku przy ulicy Głównej 3 Po odbiór dokumentów zapraszamy do sekretariatu poradni, który został przeniesiony  do PSP nr 22 , ul. Krucza 2/10 w Radomiu,…

Read more

Zmiana organizacji pracy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3

SZANOWNI PAŃSTWO  W związku z rozpoczęciem od dnia 26.06.2023 r. remontu budynku poradni Zmienia się organizacja pracy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 w Radomiu. Po odbiór dokumentów zapraszamy do sekretariatu od godziny 8:00 do 14:00 (po wcześniejszym potwierdzeniu odbioru przez sekretariat). Niektóre badania będą odbywały się w PSP nr 22 , ul. Krucza 2/10 w Radomiu,…

Read more

Czasami nawet Poradnia wymaga wsparcia

Szanowni Państwo  Dyrekcja Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 w Radomiu zwraca się z uprzejmą prośbą o wsparcie rzeczowe, które umożliwi remont pomieszczeń naszej placówki. Poradnia nr 3 nie jest zwykła poradnią. To miejsce, gdzie profesjonalnie, życzliwie i z zaangażowaniem udzielamy pomocy z zakresu diagnozy i terapii psychologicznej, pedagogicznej, logopedycznej oraz doradztwa zawodowego W swojej historii udzieliliśmy już wsparcia…

Read more

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA LICZNY UDZIAŁ W KONFERENCJI „MAŁE DZIECKO W SYSTEMIE EDUKACJI I WSPARCIA”

W dniu 25 kwietnia odbyła się pierwsza konferencja nt. „Małe dziecko w systemie  edukacji i wsparcia” zorganizowana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną nr 3 w Radomiu i Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. K. Pułaskiego w Radomiu .  Konferencja wzbudziła duże zainteresowanie dyrektorów i nauczycieli przedszkoli, a także rodziców i studentów. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać interesujących referatów pracowników Katedry Pedagogiki i…

Read more

Konferencja „Małe dziecko w systemie edukacji i wsparcia.”

Serdecznie zapraszamy nauczycieli, wychowawców, opiekunów, rodziców, studentów do udziału w konferencji „Małe dziecko w systemie edukacji i wsparcia.” Konferencja odbędzie się 25 kwietnia 2023 w godzinach – 9:00- 14:00 Miejsce konferencji: Zespół Szkół Muzycznych im. O.Kolberga w Radomiu, ul. 25 Czerwca 70 Konferencja jest bezpłatna Link do rejestracji na konferencję https://forms.office.com/e/rxL8cgtCFx Plakat_konferencja

Read more

2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (ang. World Autism Awareness Day, WAAD). W Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 w Radomiu, jak co roku, kwiecień będzie poświęcony szerzeniu wiedzy na temat zaburzeniom ze spektrum autyzmu. Oprócz publikacji związanych z tą tematyką, zapraszamy Państwa na wykład otwarty, który poprowadzi Pani Malwina Łoboda (psycholog) w dniu…

Read more

Zapraszamy na III Edycję Kampusu Wiedzy o Zaburzeniach Wczesnodziecięcych

Drodzy Państwo serdecznie zapraszamy na III Edycję Kampusu Wiedzy o Zaburzeniach Wczesnodziecięcych. W ramach tej edycji zajmiemy się tematem całościowych zaburzeń u małych dzieci  od 18 m.ż. do 3 r.ż. Edycja ta będzie miała przede wszystkim charakter praktyczny i będzie powiązana z badaniami małych dzieci w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 w Radomiu w okresie od…

Read more

Co trzeba wiedzieć o depresji u dzieci i młodzieży ?

Zachęcamy Państwa do obejrzenia ciekawej audycji  z P. Anetą Matuszewską z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Danutą Wieczorkiewicz z Fundacji Zobacz Jestem oraz Lucyną Kicińską z platformy Życie Warte, które zostały zaproszone przez P. Magdę Bauer z radia ChilliZet. W programie zostają podsumowane rozmowy, jakie były emitowane w związku z tematem depresji dzieci i młodzieży. Padają…

Read more

Dziękujemy Państwu za uczestnictwo w Dniu Otwartym w Poradni

Szanowni Państwo Serdecznie dziękujemy Państwu i Państwa Pociechom za liczne uczestnictwo w Dniu Otwartym Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 w Radomiu w dniu 03.12.2022 r. Bardzo Nam było miło gościć Państwa w naszych skromnych progach i cieszymy się, że tyle osób skorzystało z porad, konsultacji i innych atrakcji przygotowanych dla Państwa w tym dniu przez grono pedagogiczne…

Read more

Zapraszamy na wykład otwarty w ramach II Edycji Kampusu Wiedzy o Zaburzeniach Wczesnodziecięcych

W dniu 03.11.2022 roku o godzinie 16:00 zapraszamy do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 w Radomiu na wykład otwarty, który poprowadzi Pani Anna Gruszka – psycholog poradni. Temat wykładu: „Rola metod komunikacji alternatywnej i wspomagającej w pracy dydaktycznej i terapeutycznej z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi” Wykład odbędzie się w ramach II Edycji Kampusu Wiedzy o…

Read more

Kampus Wiedzy o Zaburzeniach Wczesnodziecięcych II Edycja – Komunikacja Alternatywna

W ramach II Edycji Kampusu Wiedzy o Zaburzeniach Wczesnodziecięcych  Zapraszamy Państwa  od 31.10.2022 do 04.11.2022 roku. na tydzień wiedzy poświęcony Alternatywnym   i Wspomagającym Metodom Komunikacji. Oprócz wykładu otwartego, pod tytułem: „Rola metod komunikacji alternatywnej i wspomagającej w pracy dydaktycznej i terapeutycznej z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi” który odbędzie się w dniu 03.11.2022 na terenie…

Read more

Kampus Wiedzy o Zaburzeniach Wczesnodziecięcych – Afazja. Materiały

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi I edycji Kampusu Wiedzy o Zaburzeniach Wczesnodziecięcych z zakresu Afazji Materiały przygotowali dla Państwa specjaliści z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 –  Pani Ewa Kucharczyk – neurologopeda i Pani Malwina Łoboda psycholog. Afazja rozwojowa Artykuł „Opóźniony rozwój mowy a nowe technologie. Doniesienia z badań” Autor Kamila Kuros – Kowalska…

Read more

Trwają zapisy na zajęcia grupowe – zapraszamy

Zapraszamy na zajęcia grupowe  Zachęcamy do zapisów na zajęcia grupowe, które rozpoczynają się na terenie poradni w październiku 2022 r. Poniżej szczegółowe informacje na temat zajęć: 1.Warsztaty „Jak radzić sobie ze stresem i trudnymi emocjami” dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych W czasie warsztatów uczniowie uzyskają wiedzę na temat własnych reakcji na stres,…

Read more

Kampus Wiedzy o Zaburzeniach Wczesnodziecięcych – Afazja

Zaproszenie na I edycję Kampusu na temat Wiedzy o Zaburzeniach Wczesnodziecięcych I Edycja zostanie poświęcona tematyce Afazji Zachęcamy wszystkich zainteresowanych daną tematyką i nie tylko, na stronę internetową poradni oraz facebooka poradni W dniach od 03.10.2022 do 07.10.2022 r. zostaną umieszczone materiały dotyczące Afazji, przygotowane przez specjalistów poradni. W dniu 04.10.2022, od godziny 14:00 do…

Read more

Telefon Wsparcia

Zachęcamy wszystkich potrzebujących (niezależnie od rejonu działania poradni) do korzystania z naszego Telefonu Wsparcia. Do dyżurujących naszych psychologów, pedagogów  można zadzwonić w każdy poniedziałek (w godz. 9.00-17.00), środę (w godz. 8.00-12.00) oraz piątek (w godz. 8.00-12.00).   Nr telefonu: (48) 33 14 510, 512 050 930.

Read more
Zdjęcie autorstwa Kat Smith z Pexels

Scenariusz jak wspierać zdrowie psychiczne.

Udostępniamy kolejny materiał (tym razem dla uczniów szkół ponadpodstawowych) przygotowany przez naszą koleżankę Kingę Żak – psycholog z PP-P nr 3, będący formą wsparcia wychowawców, nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych w sytuacji powrotów dzieci i młodzieży do nauki w formie stacjonarnej. Formuła warsztatowa pozwala zarówno rodzicom, jak i kadrze pedagogicznej  na zmierzenie się z trudnościami,…

Read more

Komunikat Wojewody Mazowieckiego ws. pojawienia się wścieklizny u lisów

13 maja br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 18. przypadku wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadek ten stwierdzono powiecie otwockim – w miejscowości Zabieżki/Augustówka, gm. Kołbiel. W dniach 14 – 21 maja planowane jest przeprowadzenie szczepienia ochronnego lisów wolno żyjących w strefie ochronnej. Na terenie Mazowsza pojawia się…

Read more
Zdjęcie autorstwa Marko Tuokko z Pexels

Rozwój emocjonalny dziecka w wieku przedszkolnym

Okres przedszkolny jest czasem intensywnego rozwoju emocjonalnego dziecka. Potrafi ono ocenić przyczyny powstawania reakcji emocjonalnych, swoje aktualne samopoczucie, odczytywać sygnały niewerbalne i mowę ciała. Zmienia się sposób wyrażania uczuć, pojawiają ich ruchowe oznaki. Dziecko w wieku przedszkolnym ma coraz lepsze rozeznanie w swoich reakcjach emocjonalnych, ale potrafi również trafnie rozumieć emocje otaczającego osób. Dodatkowo nabywa…

Read more
Zdjęcie autorstwa Ahmed z Pexels

Materiały Fundacji CEO „Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą na temat wojny?”

W ostatnich dniach wszyscy jesteśmy zjednoczeni z Ukraińcami i Ukrainkami. Inwazja Rosji na Ukrainę stawia przed nami również kolejne wyzwania edukacyjne. Temat wojny u naszego wschodniego sąsiada pojawia się w rozmowach dzieci i młodzieży. Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej przygotowała już pierwsze materiały ułatwiające podjęcie z uczniami i uczennicami tematu wojny w Ukrainie. Zachęcamy do ich wykorzystania,…

Read more
Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

Telefon zaufania

TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI, MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH (48) 33 14 510. Czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 Czas panowania koronawirusa to trudny okres dla nas wszystkich. Niełatwo nam pogodzić się z izolacją i przymusową rezygnacją z dotychczasowego trybu życia. Zmiany te tym bardziej trudno zrozumieć dzieciom, wyrwanym nagle ze swoich rytuałów, pozbawionym towarzystwa kolegów, a nawet możliwości…

Read more
Zdjęcie autorstwa Nati z Pexels

Konferencja „Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie”

V KONFERENCJA DLA NAUCZYCIELI dziś (04.03.2022 r.), w piątek o 19.00, więcej informacji na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka https://800121212.pl/ Miejsce on-line: YouTube RPD – https://www.youtube.com/c/RzecznikPrawDzieckaPL YouTube Fundacji Życie – https://www.youtube.com/c/FundacjaŻycie FB – https://www.facebook.com/FundacjaZycie Kolejne spotkania: w środę 9. marca. o 10.00 na naszych kanałach w czwartek 10. marca wieczorem o 19.00 z psychiatrami na naszych kanałach 23/24. marca dwudniowa konferencja…

Read more

Webinar „Ukraiński uczeń w polskiej szkole: prawo i praktyka 7 marca 2022 roku o godz. 17.00”

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy, bezpłatny webinar „Ukraiński uczeń w polskiej szkole: prawo i praktyka 7 marca 2022 roku o godz. 17.00” Anna Stramowska podzieli się z Państwem swoją wiedzą i doświadczeniem w następujących zagadnieniach: 1.Zasady przyjmowania dzieci do placówek szkolnych 2.Ustawodawstwo polskie w polityce emigracyjnej 3.Zasady organizacji i funkcjonowania oddziałów przygotowawczych 4.Integracja społeczności szkolnej i zespołów…

Read more

Zbieramy dary dla Ukrainy

Pracownicy Poradni nr 3 w Radomiu włączyli się, poprzez wsparcie finansowe, do akcji pomocy Ukrainie organizowanej pod hasłem Radomska Oświata Razem dla Ukrainy. Zachęcamy Państwa do włączenia się w zbiórkę darów w placówkach oświatowych oraz wsparcie finansowe akcji poprzez wpłaty dowolnej kwoty na specjalny rachunek Gminy Miasta Radomia. Pomoc rzeczowa i finansowa w całości będzie…

Read more

Materiały Fundacji CEO – Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą na temat wojny

W ostatnich dniach wszyscy jesteśmy zjednoczeni z Ukraińcami i Ukrainkami. Inwazja Rosji na Ukrainę stawia przed nami również kolejne wyzwania edukacyjne. Temat wojny u naszego wschodniego sąsiada pojawia się w rozmowach dzieci i młodzieży. Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej przygotowała już pierwsze materiały ułatwiające podjęcie z uczniami i uczennicami tematu wojny w Ukrainie. Zachęcamy do ich wykorzystania,…

Read more
Zdjęcie autorstwa Artem Podrez z Pexels

Jak wspierać rozwój emocjonalny dziecka?

Jako rodzice często dbamy o rozwój intelektualny naszych pociech, niestety zapominając przy o tym, jak istotne jest dbanie również o sferę emocjonalną dziecka. Podstawą prawidłowego rozwoju emocjonalnego jest umiejętność rozpoznawania emocji, nazywania ich i wyrażania, w społecznie akceptowalny sposób. Na umiejętność regulowania emocji i radzenia sobie z nimi ma wpływ poczucie wartości, zdolność nawiązywania relacji…

Read more

Regulacja emocji

Regulacja emocji u dzieci w różnym wieku podstawą zdrowia psychicznego – w prezentacji zostanie poruszony temat emocji, ich powstawania i znaczenia dla człowieka. Rodzice zwiększą swoją świadomość odnośnie własnych emocji, sposobów ich rozpoznawania oraz wyrażania. Pomocne będzie zapoznanie się ze sposobami okazywania emocji przez dzieci w różnym wieku oraz poznanie metody regulacji emocji u dzieci  i…

Read more
Zdjęcie autorstwa Janko Ferlic z Pexels

Terapeutyczna rola literatury

„Czytamy książki, by odkryć, kim jesteśmy. To, co inni ludzie (…) robią i myślą, czują jest bezcennym przewodnikiem w rozumieniu, kim jesteśmy i kim możemy się stać”. Ursula K. Le Guin Czytając książki rozwijamy swój zasób słownictwa,  uczymy się  poprawnej pisowni wyrazów, a także wypowiadania się. Kształtują się nasze zainteresowania, poszerzamy swoją wiedzę o otaczającym…

Read more
Zdjęcie autorstwa fauxels z Pexels

Wyjątkowi bez wyjątków

„Wyjątkowi bez wyjątków” to bajka, która pomaga zrozumieć dzieciom, dlaczego nie warto szkalować innych i że każdy z nas jest w czymś dobry, a łącząc swoje siły możemy być w czymś świetni. Polecamy serdecznie i dziękujemy współautorom bajki: Beacie Sadowskiej, Annie Brońskiej, Joannie Gielniowskiej, Aleksandrze Głód i Radosławowi Kulakowi. Wiesz, że jesteś wyjątkowy? Pamiętaj o…

Read more
Zdjęcie autorstwa Artem Beliaikin z Pexels

Relaksacja

Każdego dnia nasz organizm wystawiony jest na działanie czynników zwiększających poziom stresu. Sytuacje stresowe wyzwalają w organizmie zwiększoną produkcję adrenaliny i kortyzolu, a ich stale podniesiony poziom wyniszcza organizm i staje się przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Zapraszamy do skorzystania z jednej z technik relaksacyjnych, której autorką jest pedagog z naszej poradni Joanna Gielniowska: Relaksacja

Read more
Zdjęcie autorstwa Elina Fairytale z Pexels

Samoocena

Samoocena to uogólniona postawa w stosunku do samego siebie, która wpływa na nastrój oraz wywiera silny wpływ na pewien zakres zachowań osobistych i społecznych. W prezentacji przygotowanej przez psycholog Anetę Zamkowską oraz psycholog Kingę Żak-Świniarską dowiedzą się państwo Jak wspierać samoocenę dzieci i młodzieży

Read more
Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

Regulacja emocji

Regulacja emocji u dzieci w różnym wieku podstawą zdrowia psychicznego – w prezentacji zostanie poruszony temat emocji, ich powstawania i znaczenia dla człowieka. Rodzice zwiększą swoją świadomość odnośnie własnych emocji, sposobów ich rozpoznawania oraz wyrażania. Pomocne będzie zapoznanie się ze sposobami okazywania emocji przez dzieci w różnym wieku oraz poznanie metody regulacji emocji u dzieci  i…

Read more
Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

Emocje – scenariusz

Emocje powstały na drodze ewolucji i służyły i służą nam po to, by przetrwać.  Informują nas i otoczenie co się z nami dzieje. Emocje motywują nas do działania. W załączeniu przykładowy scenariusz, który można wykorzystać na lekcji wychowawczej. Emocje – scenariusz zal. 1 – emotki zal. 2 plansze z twarzami wyrazajacymi emocje  

Read more
Zdjęcie autorstwa Kat Smith z Pexels

Depresja u dzieci i młodzieży

Depresja ze względu na wysoki wskaźnik rozpowszechnienia i poważne konsekwencje dla rozwoju uznawana jest za jeden z najpoważniejszych problemów psychicznych wieku dziecięcego i młodzieńczego. Jak rozpoznać objawy tej niestety powszechnej choroby duszy XXI wieku? Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją psycholog z naszej poradni Anety Zamkowskiej: Depresja u dzieci i młodzieży

Read more
Zdjęcie autorstwa Alex Green z Pexels

Scenariusz jak wspierać zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży?

Udostępniamy kolejny materiał (tym razem dla uczniów szkół ponadpodstawowych) przygotowany przez naszą koleżankę Kingę Żak-Świniarską – psycholog z PP-P nr 3, będący formą wsparcia wychowawców, nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych w sytuacji powrotów dzieci i młodzieży do nauki w formie stacjonarnej. Formuła warsztatowa pozwala zarówno rodzicom, jak i kadrze pedagogicznej  na zmierzenie się z trudnościami,…

Read more
Komentarz do filmu (nie)Wazne

(nie)Ważne

… A oto mój sekret. Jest bardzo prosty: dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu… Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę A dla Ciebie co jest ważne? Zobacz jak ważne z kim rozmawiasz i to z kim milczysz mimo, że potrzebuje Twojej rozmowy… Szukając odpowiedzi na te ważne pytania, koleżanki i kolega z poradni stworzyli…

Read more
Komentarz do filmu (nie)Wazne

Komentarz do filmu (nie)Wazne

  Nikt na tym świecie nie jest stworzony do samotności. Każdy człowiek odczuwa potrzebę bycia w relacji, przynależenia do jakiejś grupy, bycia akceptowanym. Tej akceptacji szukamy w domu, szkole, pracy, otoczeniu… Im mniej jej doświadczamy tym bardziej jej potrzebujemy i jesteśmy  w stanie więcej za nią “zapłacić”. Potrzeba czegoś więcej niż zapewnienia bytu, zawołania na kolację…

Read more

Afazja i powrót do przeszłości.

Mgr Małgorzata Jankowska – neurologopeda jest współautorką książki „Afazja i powrót do przeszłości”. Książka polecana jest dla logopedów, neurologopedów pracujących z osobami po incydentach neurologicznych. Autorki – Małgorzata Jankowska i Jolanta Pszczółka w przystępny sposób omawiają najważniejsze zagadnienia dotyczące afazji – jej definicję, przyczyny, rodzaje, przejawy, a także formy, cele i przebieg procesu terapeutycznego. Posługują…

Read more

Targi Szkół Wyższych

We wtorek 12 marca odbyły się w Radomiu XVI Ogólnopolskie Targi Szkół Wyższych, których głównym organizatorem był Zespół Szkół Technicznych w Radomiu. Targi to dla wielu młodych ludzi, którzy chcą kontynuować naukę po szkole średniej, wyspecjalizować się i znaleźć swoją drogę, pierwszy kontakt z przyszłą uczelnią. W jednym miejscu mieli możliwość zapoznać się z ofertami…

Read more

Przywództwo edukacyjne

„Przywództwo edukacyjne jako wyrażenie wizji, budowanie strategii, klimatu pracy placówki w oparciu o potencjał rady pedagogicznej”. Marzena Radulska – Olifirowicz Dbając o poszerzanie wiedzy z zakresu zarządzania, podejmuję udział w różnych formach doskonalenia zawodowego dedykowanych dyrektorom szkół i placówek oświatowych. W 2018 roku zdecydowałam się na kolejne studia podyplomowe w tym zakresie, w ramach których…

Read more

Światowy Dzień Autyzmu

Jak co roku pracownicy naszej poradni aktywnie uczestniczyli w Światowym Dniu Autyzmu.Chętnie dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem.  My wiemy i każdego roku widzimy, że to święto ma sens. Uczy akceptacji i zrozumienia, które są tak istotne nie tylko dla osób z autyzmem. Autyzm nie jest chorobą! Jest całościowym zaburzeniem rozwoju. Jest odmiennym od typowego…

Read more

Komunikat zespołu ds. rekomendacji programów profilaktycznych

Szanowni Państwo, w związku z niepokojącymi  sygnałami z samorządów lokalnych oraz placówek edukacyjnych, dotyczącymi propozycji szkoleń lub realizacji programów profilaktycznych, w których oferenci w sposób nieuzasadniony i nieuprawniony powołują się na System rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego, przekazujemy informację, które pozwolą uniknąć niejasności (całość komunikatu znajduje się w załączniku).

Read more

14 listopada Światowy Dzień Cukrzycy

Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation – IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (World Health Organization – WHO) jako odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie. Pismo do dyrektorow ws. cukrzycy List prof. Agnieszki Szypowskiej

Read more

Jak wspierać dziecko w powrocie do szkoły po pandemii – poradnik.

Nasza koleżanka psycholog Ewa Kamińska  przygotowała dla rodziców (ale także nauczycieli, wychowawców, pedagogów i psychologów szkolnych) poradnik Jak wspierać dziecko w powrocie do szkoły po pandemii  oraz informator  Zdrowie psychiczne naszych dzieci Zapraszamy do korzystania i czerpania wskazówek do pracy z dziećmi, u których mogły się pojawić trudności po długim okresie izolacji i nauki w formule zdalnej.

Read more

Całodobowy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka i Czat Internetowy

Informujemy, że ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w…

Read more

Zaproszenie na wykład otwarty „Regulacja emocji u dzieci w różnym wieku podstawą zdrowia psychicznego”

20.10.2021 r. w godz. 16.00-17.30 zapraszamy w ramach Wirtualnego Tygodnia Otwartego na wykład otwarty  psycholog Eweliny Ćwintal  „Regulacja emocji u dzieci w różnym wieku podstawą zdrowia psychicznego”. Wykład odbędzie się w siedzibie PPP Nr 3 w Radomiu ul. Główna 3, sala nr 1 (parter). Na wykład zapraszamy osoby bez oznak infekcji oraz nie będące na kwarantannie…

Read more

Zaproszenie na II Edycję Wirtualnego Tygodnia Otwartego w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 3 w Radomiu

W dniach 18.10.2021 r. – 22.10.2021 r. zapraszamy wszystkich zainteresowanych na II edycję Wirtualnego Tygodnia Otwartego naszej poradni. Tym razem naszymi priorytetami są: doradztwo zawodowe oraz emocje dzieci i młodzieży powracających do szkół i placówek po długim okresie izolacji spowodowanej pandemią. Oprócz gotowych do wykorzystania w domu i szkole materiałów: scenariuszy, konspektów, wykładów (umieszczonych na stronie), zapraszamy…

Read more

Punkt konsultacyjny od 30.08.2021 r.

Informujemy, że od dnia 30.08.2021 r. punkt konsultacyjny będzie działał w następujących dniach i godzinach: poniedziałki w godzinach od 9.00 do 17.00 środy w godzinach od 8.00 do 12.00 piątki w godzinach od 8.00 do 12.00 Przypominamy, że zapisów na diagnozę, konsultację, terapię można dokonywać w w/w terminach telefonicznie pod nr: 512050930.

Read more

Wykład otwarty

Dnia 16.01.2019 r. w naszej poradni odbył się kolejny wykład otwarty. Tym razem tematem przewodnim był stres a funkcjonowanie ucznia. Pani Anna Brońska – psycholog naszej poradni przedstawiła prezentację, w której zawarła informacje na temat samego zjawiska jakim jest stres, jego źródeł i sposobów radzenia sobie z nim. Wykład cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem nauczycieli,…

Read more

Czytanie sztuki w ramach projektu „Szkoła, książka, teatr – droga humanisty w dorosłość”.

21.03.2018 r. odbyło się kolejne czytanie sztuki w ramach projektu „Szkoła, książka, teatr – droga humanisty w dorosłość”. Mark Twain powiedział: „Człowiek, który nie czyta książek nie ma przewagi nad tym, który nie potrafi czytać”. Projekt zrodził się z myślą o uczniach i dla uczniów. Powstał przy współpracy X Liceum Ogólnokształcącego i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr…

Read more

Spotkanie szkoleniowo-warsztatowe w ramach sieci współpracy dyrektorów poradni psychologiczno-pedagogicznych z terenu KO Delegatury Radom

W dniu 09 listopada 2018 r. odbyło się w siedzibie Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej Nr 3 w Radomiu, spotkanie szkoleniowo-warsztatowe w ramach sieci współpracy dyrektorów poradni psychologiczno-pedagogicznych z terenu KO Delegatury Radom (prezentacja poniżej). Dyrektorom towarzyszyli przewodniczący Zespołów Orzekających z uwagi na tematykę spotkania dotyczącą orzeczeń. Wsparciem merytorycznym otoczyła nas Pani wizytator Renata Otolińska. Warsztat…

Read more

Dzień otwarty w Poradni Psychologiczno Pedagogicznej nr 3.

17 listopada odbył się kolejny „Dzień Otwarty” w naszej poradni. Dziękujemy serdecznie za tak duże zainteresowanie. Udało nam się przyjąć 44 osoby. Najliczniejszą grupą (50%) byli rodzice  dzieci w wieku 0-6 lat, następnie rodzice dzieci ze szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło: rozwoju mowy i zaburzeń u dzieci, problemów emocjonalnych, problemów wychowawczych, trudności w…

Read more

Zajęcia z bajkoterapii

Zajęcia z bajkoterapii przeznaczone były dla uczniów klas 0 – III. Odbywały się w dniach 15 – 22 stycznia 2018 roku na terenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 3 w Radomiu. Dokonano wyboru tekstów literackich dostosowanych do wieku dziecka i jego wrażliwości, promujących pozytywne wzorce postaw, zachowań, a także pozytywne nastawienie do siebie i innych ludzi. Podczas…

Read more

Zajęcia z bajkoterapii

W roku szkolnym 2016/2017 w okresie wakacyjnym nasi najmłodsi uczniowie kl. 0 – I, PSP Nr 14 w ZSI uczestniczyli w zajęciach z bajkoterapii na terenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 3 w Radomiu. Zajęcia odbywały się w 5 osobowej grupie uczniów w terminie 03.07.17r. – 07.07.17r. W programie zajęć oprócz prezentacji ciekawych bajek terapeutycznych znalazły się…

Read more