ORZECZNICTWO/OCZEKIWANIE
W Poradni działają Zespoły Orzekające, które wydają następujące rodzaje orzeczeń:
- orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dla dzieci i młodzieży :
– z niepełnosprawnością intelektualną (w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym)
– niesłyszących i słabosłyszących
– niewidzących i słabowidzących
– z autyzmem, w tym z Zespołem Aspergera
– z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją
– z niepełnosprawnością sprzężoną
– zagrożonej niedostosowaniem społecznym i niedostosowanej społecznie.
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydaje się na okres wychowania przedszkolnego, roku szkolnego albo etapu edukacyjnego. - orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania dla dzieci i młodzieży, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły. Orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania wydaje się na okres nie krótszy niż 30 dni i nie dłuższy niż jeden rok szkolny.
- orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży
z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim. - Orzeczenie o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego wydaje się dla dzieci, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły. Orzeczenie o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego wydaje się na okres nie krótszy niż 30 dni i nie dłuższy niż jeden rok szkolny.
KONIECZNA DOKUMENTACJA
- Zespół rozpatruje potrzebę kształcenia specjalnego/ nauczania indywidualnego/zajęć rewalidacyjno-wychowawczych/indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dziecka/ ucznia na pisemny wniosek rodziców /prawnych opiekunów/pełnoletniego ucznia.
- Formularz wniosku dostępny jest w sekretariacie poradni oraz do pobrania na stronie internetowej poradni.do pobrania
Do wniosku należy dołączyć dokumentację uzasadniającą:
- wydane przez specjalistów opinie oraz wyniki obserwacji i badań psychologicznych, pedagogicznych i lekarskich;
- dokumentację medyczną dotyczącą leczenia specjalistycznego;
- poprzednio wydane orzeczenia bądź opinie;
- do orzeczenia o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego albo orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania wnioskodawca dołącza aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka lub ucznia wydane przez lekarza specjalistę lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej na podstawie dokumentacji medycznej leczenia specjalistycznego wg. wzoru (druki dostępne w sekretariacie i do pobrania na stronie internetowej)do pobrania,
W zaświadczeniu lekarz okresla
– przewidywany okres, nie krótszy niż 30 dni, w którym stan zdrowia dziecka lub ucznia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do przedszkola lub szkoły,
– rozpoznanie choroby lub innego problemu zdrowotnego wraz z oznaczeniem alfanumerycznym, zgodnie z obowiązującą Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD), oraz wynikające z tej choroby ograniczenia w funkcjonowaniu dziecka lub ucznia,
– w przypadku ucznia szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie, wnioskodawca dołącza do wniosku o wydanie orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania zaświadczenie określające możliwość dalszej realizacji praktycznej nauki zawodu, wydane przez lekarza medycyny pracy. - opinię nauczyciela/wychowawcy o uczniu (druki dostępne w sekretariacie i do pobrania na stronie)do pobrania
DATA POSIEDZENIA ZESPOŁU
- Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju wydaje się w terminie nie dłuższym niż 30 dni, od dnia złożenia wniosku o wydanie orzeczenia lub opinii lub od dnia uzupełnienia wniosku lub przedstawienia dokumentacji.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach uwarunkowanych stanem zdrowia dziecka lub ucznia lub złożonością procesu diagnostycznego, orzeczenia oraz opinia mogą być wydane w terminie nie dłuższym niż 60 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie orzeczenia lub opinii lub od dnia uzupełnienia wniosku lub przedstawienia dokumentacji.
- Orzeczenie o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego oraz orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania wydaje się w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie orzeczenia lub od dnia uzupełnienia wniosku lub przedstawienia dokumentacji.
SPORZĄDZENIE ORZECZENIA
Orzeczenie lub opinię przekazuje się wnioskodawcy w terminie 7 dni od dnia wydania orzeczenia lub opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
Orzeczenie lub opinię przekazuje się w 1 egzemplarzu.
ODWOŁANIE OD ORZECZENIA
Od orzeczenia wnioskodawca może wnieść odwołanie do kuratora oświaty za pośrednictwem zespołu, który wydał orzeczenie, w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia. Odwołanie należy złożyć w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 3 w Radomiu.
OPINIOWANIE
Po zakończeniu diagnozy na wniosek rodzica/opiekuna prawnego lub pełnoletniego ucznia wydawana jest opinia.
Druk wniosku o wydanie opinii znajduje się w sekretariacie lub na stronie internetowej poradni.do pobrania
DOKUMENTACJA
Osoba składająca wniosek winna dołączyć do wniosku posiadaną dokumentację uzasadniającą wniosek, w szczególności wyniki badań psychologicznych, pedagogicznych, logopedycznych (o ile diagnoza nie została przeprowadzona w poradni) i lekarskich, a w przypadku dziecka uczęszczającego do szkoły lub placówki także opinię nauczyciela/ wychowawcy lub specjalistów udzielających pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole lub placówce.
Jeżeli w celu wydania opinii jest niezbędne przeprowadzenie badań lekarskich, na wniosek poradni, należy dostarczyć zaświadczenie lekarskie zawierające informacje niezbędne do wydania opinii.
Opinię wydaje się w terminie nie dłuższym niż 30 dni, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach w terminie nie dłuższym niż 60 dni, od dnia złożenia wniosku.
JAKIE OPINIE WYDAWANE SĄ W PORADNI?
Poradnie wydaje opinie w różnych sprawach dotyczących wychowania i edukacji, między innymi w sprawie:
- odroczenia rozpoczęcia spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego
- objęcia dziecka pomocą psychologiczno-pedagogiczną w przedszkolu
- opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka (od chwili wykrycia niepełnosprawności do czasu podjęcia nauki w szkole)
- objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole
- opinię o specyficznych trudnościach w uczeniu się ( dysleksji)
- dostosowania wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb rozwojowych
i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia - udzielenia zezwolenia na indywidualny program lub tok nauki
- przyjęcia ucznia gimnazjum do oddziału przysposabiającego do pracy
- przyjęcia do klasy pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej kandydata z problemami zdrowotnymi, ograniczającymi możliwości wyboru kierunku kształcenia ze względu na stan zdrowia.
Informacja o wynikach diagnozy
Poradnia, na pisemny wniosek rodzica/opiekuna prawnego lub pełnoletniego ucznia, wydaje również informację o wynikach diagnozy przeprowadzonej w poradni. Informację wydaje się dla innych potrzeb niż opinia – głównie dla np. potrzeb lekarzy, komisji ds. orzekania o stopniu niepełnosprawności.