Podziękowania za uczestnictwo w Dniu Otwartym
Dziękujemy serdecznie Państwu za udział w dniu otwartym poradni W szczególności pragniemy podziękować ekspertom, którzy swoim fachowym wsparciem uświetnili Dzień Otwarty w Poradni: Pani Ewie Mikołajczyk-Błasiak – lekarzowi psychiatrze dzieci i młodzieży Pani dr Katarzynie Nowak – psychoterapeucie, wykładowcy UR Panu Patrykowi Żyszczyńskiemu – dietetykowi Pani Beacie Karpecie – specjaliście od aktywności fizycznej Pracownikom Biblioteki…
Zaproszenie na Dzień Otwarty w Poradni
Szanowni Państwo Dyrekcja i Pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 zapraszają serdecznie do uczestnictwa w Dniu Otwartym poradni. Zapraszamy 23 listopada (sobota) w godzinach od 9:00 do 13:00 Dzień Otwarty poświęcony będzie zagadnieniu Wspieranie dobrostanu dzieci i młodzieży – Sztuka dobrego życia W tym dniu czekamy na Państwa z wieloma ciekawymi wydarzeniami, spotkaniami, poradami i konsultacjami…
OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY
Drodzy Państwo OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 i jej pracownicy – bierze czynny udział w.w. kampanii. Kampania Dzieciństwo bez Przemocy ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które trwać będą od 8 października do 19 listopada 2024 roku.
Wsparcie uczniów w zakresie potrzeb psychicznych i fizycznych
Szanowni Państwo Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Pani Eweliny Ćwintal – psycholog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 w Radomiu. Artkuł poświęcony został tematyce wsparcia dzieci i młodzieży w zakresie potrzeb fizycznych i psychicznych. Artykuł o potrzebach
Labirynty edukacji przedszkolnej. Konferencja
Ogólnopolska konferencja na temat Labirynty edukacji przedszkolnej została zorganizowana 14 marca 2024 roku w Radomiu. W sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu spotkało się ponad 200 uczestników. Wykłady wygłosili między innymi; prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, dr Zuzanna Jastrzębska-Krajewska, dr Monika Baryła-Matejczuk i dr Jan Amos Jelinek. A także Nasze koleżanki z poradni: Pani mgr Anna…
23 luty Światowy Dzień Walki z Depresją
Dzień 23 luty to Światowy i Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją Depresja jest zaburzeniem nastroju (zgodnie z obowiązującą Międzynarodową Klasyfikacją Chorób ICD-11). Charakteryzuje się przede wszystkim długotrwałym obniżeniem nastroju. U dzieci i nastolatków może przejawiać się także drażliwością (tzw. dysforią), nasileniem zachowań agresywnych, destrukcyjnych, autodestrukcyjnych (np. samookaleczania) i buntowniczych. Obok zaburzeń nastroju u takich uczniów rozpoznać np. zaburzenia zachowania lub nadpobudliwość psychoruchową.…
Konferencja POCZUCIE PŁCI PSYCHOLOGICZNEJ UCZNIÓW W OKRESIE ADOLESCENCJI
Szanowni Państwo W dniu 13 lutego 2024 roku w VII L.O. im K. Baczyńskiego odbyła się konferencja podsumowująca badania młodzieży ze szkół ponadpodstawowych z terenu miasta Radomia. Tematem badań było POCZUCIE PŁCI PSYCHOLOGICZNEJ UCZNIÓW W OKRESIE ADOLESCENCJI Projekt ten wpisuje się w szereg działań dotyczących obszaru: – misji i strategii rozwoju Uniwersytetu Radomskiego im. K.…
Dziękujemy za udział w Dniu Otwartym !!!
Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w Dniu Otwartym Poradni 02.12.2023 r. W ten zimowy przepiękny dzień odwiedziły Nas dzieci, ich rodzice, nauczyciele i gość specjalny – Mikołaj ! Wszyscy bardzo dobrze się bawili. Z wielką ochotą brali udział w warsztatach Arteterapii, grach i zabawach przygotowanych przez pracowników poradni i Mikołaja. Dużym zainteresowaniem cieszył się bardzo…
Od 14.07.23 wyłączenie z dostępności budynku poradni przy ul. Głównej 3
SZANOWNI PAŃSTWO W związku z prowadzeniem zaawansowanych prac remontowych w budynku Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 w Radomiu Informujemy o wyłączeniu z dostępności dla Państwa, od dnia 14 lipca 2023 roku, budynku przy ulicy Głównej 3 Po odbiór dokumentów zapraszamy do sekretariatu poradni, który został przeniesiony do PSP nr 22 , ul. Krucza 2/10 w Radomiu,…
Materiały z Konferencji” Małe dziecko w systemie edukacji i wsparcia”
Szanowni Państwo zachęcamy do zapoznania się z materiałami z konferencji „Małe dziecko w systemie edukacji i wsparcia” która odbyła się w dniu 25 kwietnia 2023 roku Bajkoterapia Bajkoterapia – aspekt logopedyczny Oferta Poradni Arteterapia Seksualność u dzieci Terapia Poznawczo-Behawioralna
Scenariusz jak wspierać zdrowie psychiczne.
Udostępniamy kolejny materiał (tym razem dla uczniów szkół ponadpodstawowych) przygotowany przez naszą koleżankę Kingę Żak – psycholog z PP-P nr 3, będący formą wsparcia wychowawców, nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych w sytuacji powrotów dzieci i młodzieży do nauki w formie stacjonarnej. Formuła warsztatowa pozwala zarówno rodzicom, jak i kadrze pedagogicznej na zmierzenie się z trudnościami,…
Rozwój emocjonalny dziecka w wieku przedszkolnym
Okres przedszkolny jest czasem intensywnego rozwoju emocjonalnego dziecka. Potrafi ono ocenić przyczyny powstawania reakcji emocjonalnych, swoje aktualne samopoczucie, odczytywać sygnały niewerbalne i mowę ciała. Zmienia się sposób wyrażania uczuć, pojawiają ich ruchowe oznaki. Dziecko w wieku przedszkolnym ma coraz lepsze rozeznanie w swoich reakcjach emocjonalnych, ale potrafi również trafnie rozumieć emocje otaczającego osób. Dodatkowo nabywa…
Jak wspierać dziecko po powrocie do szkoły po pandemii
Nasza koleżanka psycholog Ewa Kamińska przygotowała dla rodziców (ale także nauczycieli, wychowawców, pedagogów i psychologów szkolnych) poradnik Jak wspierać dziecko w powrocie do szkoły po pandemii Zapraszamy do korzystania i czerpania wskazówek do pracy z dziećmi, u których mogły się pojawić trudności po długim okresie izolacji i nauki w formule zdalnej.
Materiały Fundacji CEO „Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą na temat wojny?”
W ostatnich dniach wszyscy jesteśmy zjednoczeni z Ukraińcami i Ukrainkami. Inwazja Rosji na Ukrainę stawia przed nami również kolejne wyzwania edukacyjne. Temat wojny u naszego wschodniego sąsiada pojawia się w rozmowach dzieci i młodzieży. Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej przygotowała już pierwsze materiały ułatwiające podjęcie z uczniami i uczennicami tematu wojny w Ukrainie. Zachęcamy do ich wykorzystania,…
Jak wspierać siebie i dziecko w obliczu wojny w Ukrainie?
Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnego ebooka dla nauczycieli przedszkolnych. Jak wspierac siebie i dzieci w obliczu wojny w Ukrainie
Jak wspierać rozwój emocjonalny dziecka?
Jako rodzice często dbamy o rozwój intelektualny naszych pociech, niestety zapominając przy o tym, jak istotne jest dbanie również o sferę emocjonalną dziecka. Podstawą prawidłowego rozwoju emocjonalnego jest umiejętność rozpoznawania emocji, nazywania ich i wyrażania, w społecznie akceptowalny sposób. Na umiejętność regulowania emocji i radzenia sobie z nimi ma wpływ poczucie wartości, zdolność nawiązywania relacji…
Rozwój emocjonalny dzieci w wybranej literaturze
Na rynku wydawniczym znajdziemy bardzo dużo pozycji na temat rozwoju emocjonalnego dziecka. Które warto wybrać i przeczytać? Jak z nich korzystać? Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma propozycjami, z których korzystamy w naszej pracy terapeutycznej. Proponowane pozycje przygotowała psycholog Anna Gruszka
Regulacja emocji
Regulacja emocji u dzieci w różnym wieku podstawą zdrowia psychicznego – w prezentacji zostanie poruszony temat emocji, ich powstawania i znaczenia dla człowieka. Rodzice zwiększą swoją świadomość odnośnie własnych emocji, sposobów ich rozpoznawania oraz wyrażania. Pomocne będzie zapoznanie się ze sposobami okazywania emocji przez dzieci w różnym wieku oraz poznanie metody regulacji emocji u dzieci i…
Terapeutyczna rola literatury
„Czytamy książki, by odkryć, kim jesteśmy. To, co inni ludzie (…) robią i myślą, czują jest bezcennym przewodnikiem w rozumieniu, kim jesteśmy i kim możemy się stać”. Ursula K. Le Guin Czytając książki rozwijamy swój zasób słownictwa, uczymy się poprawnej pisowni wyrazów, a także wypowiadania się. Kształtują się nasze zainteresowania, poszerzamy swoją wiedzę o otaczającym…
Wyjątkowi bez wyjątków
„Wyjątkowi bez wyjątków” to bajka, która pomaga zrozumieć dzieciom, dlaczego nie warto szkalować innych i że każdy z nas jest w czymś dobry, a łącząc swoje siły możemy być w czymś świetni. Polecamy serdecznie i dziękujemy współautorom bajki: Beacie Sadowskiej, Annie Brońskiej, Joannie Gielniowskiej, Aleksandrze Głód i Radosławowi Kulakowi. Wiesz, że jesteś wyjątkowy? Pamiętaj o…
Relaksacja
Każdego dnia nasz organizm wystawiony jest na działanie czynników zwiększających poziom stresu. Sytuacje stresowe wyzwalają w organizmie zwiększoną produkcję adrenaliny i kortyzolu, a ich stale podniesiony poziom wyniszcza organizm i staje się przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Zapraszamy do skorzystania z jednej z technik relaksacyjnych, której autorką jest pedagog z naszej poradni Joanna Gielniowska: Relaksacja
Samoocena
Samoocena to uogólniona postawa w stosunku do samego siebie, która wpływa na nastrój oraz wywiera silny wpływ na pewien zakres zachowań osobistych i społecznych. W prezentacji przygotowanej przez psycholog Anetę Zamkowską oraz psycholog Kingę Żak-Świniarską dowiedzą się państwo Jak wspierać samoocenę dzieci i młodzieży
Regulacja emocji
Regulacja emocji u dzieci w różnym wieku podstawą zdrowia psychicznego – w prezentacji zostanie poruszony temat emocji, ich powstawania i znaczenia dla człowieka. Rodzice zwiększą swoją świadomość odnośnie własnych emocji, sposobów ich rozpoznawania oraz wyrażania. Pomocne będzie zapoznanie się ze sposobami okazywania emocji przez dzieci w różnym wieku oraz poznanie metody regulacji emocji u dzieci i…
Zdrowie psychiczne dzieci
Mając na uwadze trudną sytuację dzieci i młodzieży po długim okresie izolacji nasza koleżanka psycholog Ewa Kamińska przygotowała informator Zdrowie psychiczne naszych dzieci
Emocje – scenariusz
Emocje powstały na drodze ewolucji i służyły i służą nam po to, by przetrwać. Informują nas i otoczenie co się z nami dzieje. Emocje motywują nas do działania. W załączeniu przykładowy scenariusz, który można wykorzystać na lekcji wychowawczej. Emocje – scenariusz zal. 1 – emotki zal. 2 plansze z twarzami wyrazajacymi emocje
Depresja u dzieci i młodzieży
Depresja ze względu na wysoki wskaźnik rozpowszechnienia i poważne konsekwencje dla rozwoju uznawana jest za jeden z najpoważniejszych problemów psychicznych wieku dziecięcego i młodzieńczego. Jak rozpoznać objawy tej niestety powszechnej choroby duszy XXI wieku? Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją psycholog z naszej poradni Anety Zamkowskiej: Depresja u dzieci i młodzieży
Scenariusz jak wspierać zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży?
Udostępniamy kolejny materiał (tym razem dla uczniów szkół ponadpodstawowych) przygotowany przez naszą koleżankę Kingę Żak-Świniarską – psycholog z PP-P nr 3, będący formą wsparcia wychowawców, nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych w sytuacji powrotów dzieci i młodzieży do nauki w formie stacjonarnej. Formuła warsztatowa pozwala zarówno rodzicom, jak i kadrze pedagogicznej na zmierzenie się z trudnościami,…
(nie)Ważne
… A oto mój sekret. Jest bardzo prosty: dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu… Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę A dla Ciebie co jest ważne? Zobacz jak ważne z kim rozmawiasz i to z kim milczysz mimo, że potrzebuje Twojej rozmowy… Szukając odpowiedzi na te ważne pytania, koleżanki i kolega z poradni stworzyli…
Komentarz do filmu (nie)Wazne
Nikt na tym świecie nie jest stworzony do samotności. Każdy człowiek odczuwa potrzebę bycia w relacji, przynależenia do jakiejś grupy, bycia akceptowanym. Tej akceptacji szukamy w domu, szkole, pracy, otoczeniu… Im mniej jej doświadczamy tym bardziej jej potrzebujemy i jesteśmy w stanie więcej za nią “zapłacić”. Potrzeba czegoś więcej niż zapewnienia bytu, zawołania na kolację…